Použití: Pro vytváření otvorů v materiálu
1. Pravidla pro stanovení řezných podmínek
Otáčky vypočteme ze vzorce
v ... řezná rychlost v [m/min]
d ... průměr vrtáku v [mm]
Zvolte řeznou rychlost a posuv vrtáku tak, aby se využilo co nejvyššího výkonu vrtáku a vrtačky při minimálním opotřebení nástroje.
Jsou-li řezná rychlost, popř. počet otáček vřetena a jeho posuv příliš vysoké, klesá životnost vrtáku. Je namáhán na řezných hranách a špičce, břity se velmi silně zahřívají, měknou, tupí se a lámou.
Při stejných jakostech materiálu platí:
"Čím menší je průměr vrtáku, tím větší má být počet otáček a naopak"
Při změnách průměru vrtáku je třeba také změnit počet otáček vřetena!
Řezná rychlost, popř. počet otáček musí být s přibývající pevností a tvrdostí obrobku snižovat. Měkké oceli, hliníkové slitiny aj. požadují většinou vysoké řezné rychlosti.
2. Pravidla při vrtání
Zkontrolujte zda zvolený počet otáček vřetene a stanovený posuv odpovídají pracovním podmínkám.
Opatrně navrtávejte ! Všímejte si, kde leží střed vrtáku vzhledem ke kontrolní kružnici. Je-li střed vrtáku pouze málo mimo kontrolní kružnici, potom můžete posunout obrobek do správné polohy.
Tvrdé povrchy obrobků (např. okuje), drsné povrchy, porézní místa a podobně, šikmé plochy na spodní straně obrobku navrtávejte pozorně! Vrták se lehce zasekne a zlomí se. Otáčky vrtáku a hlavně posuv se musí snížit.
Obrobek nesmíme během vrtání posouvat ze směru vrtání ! Vrták se může lehce zlomit (zvláště vrtáky malých průměrů)
Třísky vzniklé při vrtání musíme neustále odstraňovat. Proto vytahujeme častěji vrták z vrtané díry, abychom odstranili třísky a aby mohla do díry natéci chladící kapalina ! je to důležité hlavně u malých průměrů vrtáků, u houževnatých třísek (např. u vrtání lehkých kovů, třísky měknou a lepí se) a hlubokých děr (ucpávání drážek).
Hlavní břit a jeho hrany se lámou
Příčina: Příliš velký posuv, příliš velká řezná rychlost, tvrdá místa, sraženiny nebo pískové vměstky v materiálu, který vrtáme, příliš rychlé zchlazení zahřátého vrtáku, příliš velké podbroušení příčného břitu.
Náprava: Upravit podbroušení, zvolit menší otáčky a posuv, dostatečně chladit
Vrták skřípe a je rozdílná tloušťka třísek
Příčina: otupené ostří, příliš velký posuv
Náprava: Změnit posuv, naostřit vrták
Při dovrtávání vrtejte pozorně, odlehčte břit vrtáku. Posuv provádějte s citem a pomalu, jeli to možné tak ručně. Břity vrtáku se mohou lehce zaseknout a tím zlomit. Zvláště při dovrtávání sešikmené spodní strany obrobku vrták uhýbá a hrozí jeho zlomení !
3. Pravidla při chlazení a mazání
Chladící kapalinu nepřivádějte po kapkách, ale klidným a nepřetržitým proudem ! Kapalina musí mít čas na příjem tepla z obrábění. Čím vyšší jsou teploty a čím větší jsou zahřívaná místa, tím větší množství chladící kapaliny je zapotřebí.
Chladící kapalinu přivádíme ihned po zahájení obrábění. /li>
Přehřáté nástroje neochlazujeme ihned ve studené kapalině, protože by docházelo k tvoření povrchových trhlin a při práci by se nástroje lámali.
4. Dosahované parametry
Žádné komentáře:
Okomentovat